Mutvārdu vēsture ir kvalitatīvās pētniecības metode humanitārajās un sociālajās zinātnēs, kas par izziņas avotiem izmanto biogrāfisko atmiņu stāstus. Tie ir gan stāstītās, gan rakstītās atmiņas, dienasgrāmatas, vēstules, dzīvesstāsti, dzīves vēstures, personīgās pieredzes vēstījumi, kuru analīze ļauj skaidrot individuālās un kolektīvās atmiņas raksturu, iedzīvotāju un to grupu savdabību, ikdienas norises, kā arī veikt paaudžu identitātes, ģimenes saišu, emociju, ētikas un estētikas pētījumus. Personīgo atmiņu avoti izceļ sava laika jutīgās problēmas, pievērš uzmanību noklusētiem vai sagrozītiem vēstures faktiem, dod vārdu atklātību nesasniegušām balsīm, seko aktuāliem procesiem un sabiedrībā valdošām tendencēm. Tāpat mutvārdu vēsture sekmē integrāciju starp sociālām grupām, starp etniski, kulturāli un vēsturiski atšķirīgām pieredzēm, starp paaudzēm, pagātnes integrāciju tagadnē un zinātnes – sabiedrībā.
«Mutvārdu vēstures pētījumos – tiek meklēta vēsture, bet iegūta kultūra, un caur to atklāta jauna pieeja vēsturei.» (Renato Rosaldo)
Zinātniskā pētījuma aizsācējs Latvijā ir filozofs Augusts Milts (1928–2008), kura vadībā veidota pētnieciskā pieeja ar pietāti pret cilvēku un ētiku kā principu, tuvojoties atmiņu stāstu analīzei. Mutvārdu vēstures pētījums saņem Latvijas Zinātnes padomes finansējumu kopš 1992. gada.
Pētījuma gaitā radīts Nacionālās mutvārdu vēstures (NMV) krājums ar vairāk nekā 4500 atmiņu stāstiem. Nacionālais krājuma nosaukumā apzīmē piederību Latvijas valstij, neatkarīgi no tā, kādas tautības Latvijas iedzīvotājs to stāstījis un kurā pasaules valstī atmiņu stāstītājs dzīvo.
Saiknei ar sabiedrību mutvārdu vēstures pētnieki ir izveidojuši Latvijas mutvārdu vēstures pētnieku asociāciju «
Dzīvesstāsts», kas apvieno akadēmiskos zinātniekus un brīvprātīgos dalībniekus.
Sadarbības partneri Latvijā un ārzemēs: Inta Gāle Kārpentere, Maija Hinkle, Ilze Akerberga, Inese Auziņa Smita, Ināra Reine, Kristīne Rubina, Maija Runce, Arta Savdona, Anita Timane, Ilze Trapenciere,
Baiba Bela, Petra Iniņberga, Māra Strautmane, Inta Mieriņa
Sabiedrības iesaiste vairo izpratni par biogrāfisko atmiņu nozīmi kultūrā un sabiedrībā, paver atmiņu stāstu daudzveidību un dod pienesumu NMV krājumam. «Dzīvesstāsts» apmāca jaunus intervētājus, rīko pētnieciskas ekspedīcijas, sagatavo dzīvesstāstu atgriešanos sabiedrībā ar priekšnesumiem, sarīkojumiem, publikācijām, attīstot sadarbību ar partneriem Latvijā un ārzemēs.
Lūžņas ciemā, Ventspils rajonā, intervijas ar pēdējiem pastāvīgajiem iedzīvotājiem: Alvīni un Ernestu Mūrniekiem, Lizeti Švanenbergu. Piedalās Māra Zirnīte, fotografē Vaira Strautniece. Intervijas NMV katalogā ar pirmajiem numuriem. Audio, video ieraksti, ikdienas dzīves vērojums, fotogrāfijas izmantotas audio vizuālā kompozīcijā «
Aizslēgtais krasts», grāmatā «
Lībieši Ziemeļkurzemes ainavā» (M. Zirnīte) un citās publikācijās.
1990
Pirmās «Cilvēkarhīva» intervijas Lielbritānijā veic Māra Zirnīte. Tās notiek ar Latvijas Kultūras fonda un intervēto cilvēku atbalstu. Pie dažiem iepazītajiem cilvēkiem izdodas atgriezties un atmiņu stāstus aizvien papildināt.
1994
Intervijas Latvijā ar vecāko paaudzi, kuru atmiņas nav rakstītos vēstures avotos.
1995
Uzsākts ilgtermiņa pētījums «Māja Rīgā, Latvijā». Intervijas ar 1936. gadā celtās mājas iedzīvotājiem un mantiniecēm. Pētījumu ievada folkloristes Intas Gāles-Kārpenteres (no ASV) vadītie semināri un turpinājumā piedalās vēsturniece Māra Lazda (no ASV).
1996
Apvienotās ekspedīcijas «Dzīvesstāsts Latvijā – 96». Līdz 2002. gadam notiek 7 «Latviešu Fonda» (ASV) atbalstītas ekspedīcijas Latvijā, kurās piedalās dzīvesstāstu intervēšanā apmācīti talcinieki no ārzemēm.
Dzīvesstāstu apvienotās ekspedīcijas sākas ar talcinieku apmācību, un ekspedīciju noslēgumā pētnieki dalās ar pieredzēto – ar pirmajiem iespaidiem un atziņām.
2000
Šajā gadā apvienotajām dzīvesstāstu pētnieku ekspedīcijām pievienojas LU Filoloģijas fakultātes folkloristi – studenti profesores Janīnas Kursītes vadībā. Intervēšana ir daļa no studentu prakses, kas palīdz izvēlēties zinātnisko darbu tēmas un nākotnes darba lauku. Vairāki ekspedīciju dalībnieki iesaistās darbā NMV pētījumā.
2003
Dzīvesstāstu intervijas Višķos sadarbībā ar vecticības pētnieku Igoru Koškinu un valodnieci Annu Stafecku. Tikšanās ar teicējiem notiek arī pēc ekspedīcijas.
2004
Sadarbība «Nordplus» programmā: iepazīšanās ar partneriem Zviedrijā un Norvēģijā.
Ekspedīcija «Dzīvesstāsts – Vārkavā» Janīnas Kursītes vadībā, ar NMV pētnieku, ārzemju talcinieku un kolēģu līdzdalību. Intervijas veido kolekciju NMV krājumā.
2005
NMV intervijas Minsterē: pētnieku grupa tiekas ar biogrāfiju pētniekiem Vācijā un intervē bijušos Latviešu ģimnāzijas pasniedzējus, darbiniekus.
2006
Sadarbība projektā «Ziemeļi plus kaimiņi»: Ziemeļvalstu Ministru padomes atbalsts ļauj kaimiņvalstu pētniekiem regulāri tikties, dalīties atziņās un apmainīties publikācijām.
Ekspedīcija «Latvieši Lielbritānijā», ar Latviešu fonda Lielbritānijā atbalstu Ineses Auziņas Smitas vadībā.
2010
Intervijās atklājas dzīvesstāsti, kas aptver gadsimtu. Dzīvesstāstu pētnieki kopā ar citiem zinātnes un izglītības darbiniekiem iziet protesta demonstrācijā.
Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbība «Nordplus» programmā: projektā «Izglītība caur mutvārdu ekspedīcijām» paver pētniekiem jaunus avotus, tai skaitā Gotlandes fotogrāfa Dāvida Holmerta arhīvu.
2011
Nacionālās mutvārdu vēstures pētnieki Almendalens bibliotēkā Visbijā sadarbībā ar biedrību «Gotland-Baltikum» vada Baltijas bēgļu laika atmiņām veltītu divu dienu semināru.
2014
Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbība «Nordplus» programmā: Dāvida Holmerta 1944.– 1945. gadu fotogrāfijas ievadītas publiskā apritē.
Latvijas MV pētnieku tikšanās ar kolēģiem no Indianas Universitātes Blūmingtonā, ASV.
Intervijas «Etniskie dzīvesstāsti»: notiek Jelgavā, Viļakā, Kandavā, Talsos, Ventspilī.
2018
Sadarbība «Nordplus» programmā: turpinās migrācijas pētījumi Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbībā.
Notiek jauno intervētāju treniņsemināru cikls
«Dzīvesstāstu mācībstunda», kas veltīts filozofijas profesora un Nacionālās mutvārdu vēstures pētījuma pamatlicēja Augusta Milta 90 gadu atcerei un iekļauts «Latvija–100» norisē.
LZP projekta «Atmiņu pārnese starp paaudzēm: naratīvā perspektīva» ietvaros MV pētnieki viesojas Londonā, Lielbritānijā, kur piedalās simpozijā «Amor Narratio: A Symposium on Catherine Riessman’s narrative scholarship».
2020
Par spīti Covid-19 pandēmijai turpinās MV pētnieku īstenotās aktivitātes LZP projektā «Atmiņu pārnese starp paaudzēm: naratīvā perspektīva».
2021
Tiek izdota grāmatu sērija «Bezbailīgie» – par Latvijas valsts vienaudžiem, kuri riskēja ar dzīvību, lai Otrā pasaules kara beigās glābtu cilvēkus no atkārtotas padomju okupācijas.
2022
Tiek īstenots ASV vēstniecības Latvijā atbalstīts projekts «Kultūras un izglītības tilti starp Latviju un ASV», kas izgaismo ASV latviešu diasporas ieguldījumu Latvijas kultūras, izglītības un zinātnes veicināšanā.