Noslēdzies projekts «Dzīvesstāstu saglabāšanas nodrošinājums un aprite»

Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumam, Latvijas mutvārdu vēstures pētnieku asociācija «Dzīvesstāsts» no 2024. gada 1. marta līdz 2025. gada 28. februārim realizēja projektu «Dzīvesstāstu saglabāšanas nodrošinājums un aprite» ar ilgtermiņa mērķi sekmēt krājuma pieejamību un nodrošināt tā ilgtspēju, vairojot izpratni par dzīvesstāstu specifiku un nozīmi vēstures, kultūras, sociālo procesu skatījumā.

NMV krājums, kurā apkopotas vairāk nekā 4800 dzīvesstāstu intervijas, ir viens no apjomīgākajiem skaņu ierakstu arhīviem Eiropā un vienīgais šāda veida biogrāfisko atmiņu apkopojums Latvijā. Krājums veidots ar sabiedrisko intervētāju līdzdalību un ir svarīgs valsts atjaunošanas liecinieks. Trīsdesmit gadu nepārtraukta papildināšana ir palielinājusi tā nozīmi, vienlaikus aktualizējot nepieciešamību pēc saglabāšanas risinājumiem. Īpaši būtiska ir bijusi analogajās audio kasetēs ierakstīto interviju digitalizēšana, jo tās pakāpeniski zaudē kvalitāti, kā arī metadatu precizēšana un papildināšana. Abi šie procesi, kā arī pakāpeniska anotāciju pievienošana visiem krājuma ierakstiem, ne tikai saglabā krājumu nākotnei, bet arī padara to pieejamāku pētniekiem un plašākai sabiedrībai. Metadati un anotācijas ir publiski pieejamas NMV krājuma katalogā LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) vietnē www.garamantas.lv.

Projekta «Dzīvesstāstu saglabāšanas nodrošinājums un aprite» ietvaros veikti sekojoši uzdevumi:
1) interviju anotāciju sagatavošana un ievietošana digitālajā platformā garamantas.lv, atspoguļojot ieraksta galvenās tēmas un aplūkotos notikumus;
3) metadatu precizēšana NMV digitālajā platformā garamantas.lv.

Anotācijas sagatavotas vairāk kā 250 intervijām no dažādām krājuma kolekcijām, tai skaitā, no «Latvieši Brazīlijā» (35 intervijas), «Ekspedīcija Dzīvesstāsts Latvijā – Ziemeļkurzeme: 2002» (51 intervijas), «Ekspedīcija “Dzīvesstāsts Latvijā – Lejaskurzeme: 2001» (24 intervijas), Ekspedīcija «Dzīvesstāsts Latvijā – Sēlija: 2000» (39 intervijas)” u.c., tādējādi tās aptver visdažādāko Latvijas reģionu un arī ārpus Latvijas dzīvojošo valstspiederīgo pieredzi. Šī pieredze aptver gan Latvijas pirmās brīvvalsts periodu, gan Otrā pasaules kara laikā piedzīvoto, pēckara un padomju laika pieredzi un iesniedzas arī mūsdienās.

Šajā video attēloti biežāk lietotie vārdi, kas sastopami interviju anotācijās:

Šajā video attēlotas apdzīvotās vietas, kas visbiežāk minētas anotācijās:

Otra uzdevuma izpildes rezultātā tika veikta NMV krājuma esošās digitālās versijas un krājuma kataloga precizēšana un papildināšana ar metadatiem un trūkstošo datu pārnešana vietnē garamantas.lv (vairāk kā 500 vienībām). Tā kā šajā periodā NMV krājumu papildinājušas 3 jaunas kolekcijas («Latvieši Argentīnā» – 32 ieraksti, 65 personas; «Dzīve pie jūras simtgadu griezumā» – 21 ieraksti, 40 personas; «Projekta “Starp valsts iestāžu uzraudzību un neiejaukšanos: viendzimuma seksuālo subkultūru prakses Padomju Latvijā, 1954-1991” (LZP-2021/1-0167) kolekcija» – 33 ieraksti), būtiska uzdevuma daļa bija šīs informācijas un metadatu pārnešana platformā garamantas.lv.

Krājuma integrēšana LU LFMI digitālajā arhīvā garamantas.lv nodrošina tā pieejamību interaktīvā formātā, ļaujot lietotājiem veikt meklēšanu pēc ierakstīšanas laika, kolekcijas, iesaistītajām personām un citiem kritērijiem.

Detalizēts mutvārdu vēstures krājuma katalogs ar informāciju par katru dzīvesstāstu un tā autoru (ievērojot GDPR prasības) sekmē krājuma izmantošanu gan pētnieciskiem, gan sabiedriskiem un personīgiem mērķiem, piemēram, dzimtas vēstures izzināšanai. Informācija pieejama saskaņā ar autoru noteiktajiem izmantošanas ierobežojumiem.

Lai atvieglotu piekļuvi dzīvesstāstiem, lietotājiem pieejama detalizēta pamācība:

Projektu īstenoja Latvijas Mutvārdu vēstures asociācija «Dzīvesstāsts» sadarbībā ar Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtu. Īpašu pateicību izsakām Valsts Kultūrkapitāla fondam par finansiālo atbalstu, kas nodrošināja būtisku krājuma saglabāšanas un pieejamības uzlabošanu.

Līdzīgi