Iznākusi grāmata «Nakts jau nav tikai gulēšanai. Valentīnes Lasmanes dzīvesstāsts» (Gaita Grūtupa literārā apdarē)

Literatūrkritiķe un bibliogrāfe Valentīne Lasmane (1916–2018) ir viena no bezbailīgajiem, kuri Otrā pasaules kara noslēgumā organizēja bēgļu laivas uz Zviedriju. Jaunībā viņa bieži pārdzīvojusi bailes un mācījusies tās pārvarēt. Bailes atkāpās īstu briesmu priekšā, un viņas rīcība Valentīni piepulcē nacionālās pretestības kustības klusajiem varoņiem. Kā norāda grāmatas sastādītājs Gaitis Grūtups,

«nacionālās pretošanās kustības dalībnieces Valentīnes Lasmanes dzīvesstāsts, no vienas puses, ir leģendāra cilvēka memuāri, kas vieš lielāku skaidrību par Latvijas nacionālās pretošanās kustību Otrajā pasaules karā, par sabiedrības noskaņojumu, studentu dzīvi Rīgā pagājušā gadsimta trīsdesmitajos un arī par citiem pārdomu un zinātniskas izpētes vērtiem tematiem. No otras puses, Valentīnes Lasmanes rakstītais šķiet kā vecvecmāmiņas vēstījums jaunajai paaudzei.»

Ar šo grāmatu Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, Latvijas Mutvārdu vēstures pētnieku asociācija «Dzīvesstāsts» un grāmatu apgāds «Mansards» aizsāk mutvārdu vēstures sēriju «Bezbailīgie» – par Latvijas valsts vienaudžiem, kuri riskēja ar dzīvību, lai Otrā pasaules kara beigās glābtu cilvēkus no atkārtotas padomju okupācijas.

Izdevuma tapšanu finansiāli atbalstījuši: Valsts kultūrkapitāla fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds, Latviešu Fonds, Andreja Eglīša Latviešu nacionālais fonds, Zviedrijas latviešu apvienība, kā arī daudzi individuālie ziedotāji un atbalstītāji.

Latvijas Radio 1 reportāža

Par grāmatas iegādi, lūdzu, skatīt apgāda «Mansarda» mājaslapā.

Līdzīgi