Jaunumi un notikumi

Audiovizuālais seminārs par mutvārdu vēsturi

Šī gada 22. septembrī notika ceturtais LU LFMI Latviešu folkloras krātuves rīkotais audiovizuālais seminārs «Zem egles izpīpēta metode: mutvārdu vēsture». Semināru vadīja mutvārdu vēstures pētnieces Ieva Garda-Rozenberga un Māra Zirnīte. Semināra video ieraksts pieejams šeit

Izdots fotoalbums «Lūžkilā»

Latvijas Mutvārdu vēstures pētnieku asociācija «Dzīvesstāsts» sadarbībā ar Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūtu un Ventspils muzeju izdevusi fotoalbumu «Lūžkilā». Tajā apkopotas Vairas Strautnieces fotogrāfijas, tekstus rakstījušas Vaira Strautniece un Māra Zirnīte, māksliniece Katrīna Vasiļevska.

Sveicam LU Filozofijas un socioloģijas institūta direktori un kolēģi Maiju Kūli jubilejā un aicinām iepazīt LU Bibliotēkas sagatavoto virtuālo izstādi!

Sveicot jubilejā ievērojamo latviešu filozofi, akadēmiķi, Latvijas Universitātes profesori Maiju Kūli, Latvijas Universitātes Bibliotēka ir sagatavojusi profesorei veltītu virtuālo izstādi «Cieņa ir dzīve atzīšanas režīmā …» filozofe profesore Maija Kūle.

LU 79. starptautiskās zinātniskās konferences sekcija «Krīzes situācijas, sociālie pētījumi un mutvārdu vēsture»

Sekcija norisinājās 2021. gada 16. martā Zoom platformā.

Iznākusi grāmata «Nakts jau nav tikai gulēšanai. Valentīnes Lasmanes dzīvesstāsts» (Gaita Grūtupa literārā apdarē)

Literatūrkritiķe un bibliogrāfe Valentīne Lasmane (1916–2018) ir viena no bezbailīgajiem, kuri Otrā pasaules kara noslēgumā organizēja bēgļu laivas uz Zviedriju. Jaunībā viņa bieži pārdzīvojusi bailes un mācījusies tās pārvarēt. Bailes atkāpās īstu briesmu priekšā, un viņas rīcība Valentīni piepulcē nacionālās pretestības kustības klusajiem varoņiem.

Pieminam Birutu Abulu, Latvijas Mutvārdu vēstures pētnieku asociācijas «Dzīvesstāsts» ilggadējo dalībnieci

Biruta aizgāja mūžībā 2021. gada 11. janvārī Kalamazū, Mičiganas pavalstī, kur viņa pēdējā laikā dzīvoja. Piecpadsmit gadu vecumā atstājusi Latviju, kopš neatkarības atjaunošanas kopā ar dzīvesbiedru Dzintaru pastāvīgi te atgriezās, deva iespēju bērniem un mazbērniem iepazīt senču dzimteni. Viņas organizatores talants un darba spējas ir paliekošas robežu nedalītā latviešu kultūrā. Biruta uzskatīja par vajadzīgu - ieguldīt kā Latvijā, tā visur, kur aug paaudzes no latviešu saknēm.

Dzīvesstāstu pētnieku sadarbība pieaugušo izglītībai

Noslēdzies triju gadu Nordplus sadarbības projekts «No pagātnes uz tagadni: migrācija un integrācija dzīvesstāstu pētnieku sadarbībā» («From past to present: Migration and integration through the life story network»), kuru īstenoja partneri no četrām valstīm – Latvijas, Igaunijas, Zviedrijas un Norvēģijas.

Ievērojamā bērnu sirds ķirurga Ara Lāča atmiņu stāsts par dzīvi «Sirds bez romantikas»

Atmiņu stāstu literāri sakārtojusi Gunta Darbiņa, izdošanai sagatavojusi Latvijas mutvārdu vēstures pētnieku asociācija «Dzīvesstāsts», Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts.

Atskats uz 4. starptautisko mutvārdu vēstures konferenci «Paaudzes, atmiņa, migrācija: naratīvā perspektīva»

Konference norisinājās 2020. gada 12.-13. novembrī tiešsaistē.

Jūlijā Latvijas Radio-1 varēja noklausīties lasījumus no topošās grāmatas «Nakts nav tikai gulēšanai: Valentīnes Lasmanes dzīvesstāsts»

Izdevums sagatavots Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūtā, ar Latvijas mutvārdu vēstures pētnieku asociācijas «Dzīvesstāsts» līdzdalību.